Otvorena izložba - "Barun Trenk, novo lice legende"

Radio Prkos 11.06.2021 KULTURA
img

Danas je u Gradskom muzeju Nova Gradiška otvorena jedna nesvakidašnja izložba – „Barun Trenk - novo lice legende". Njezina posebnost leži i u tome što je to prva izložba u Hrvatskoj na kojoj je predstavljena rekontrukcija stvarnog izgleda jedne povijesne osobe. Inače, izložba je nastala u suradnji Muzeja grada Brna, Masarykovog sveučilišta i Kapucinske grobnice u Brnu, a na izložbi su prikazani jedinstveni rezultati antropoloških istraživanja provedenih na mumificiranim ostacima baruna Trenka.

Osim rekonstrukcije samog izgleda, izrađena je i animacija, tako da je digitalnom modelu Trenka pridružen i pokret, a poznati su i mnogi manje znani detalji iz njegova privatnog života; od kojih bolesti je bolovao, zašto je šepao, koliko je bio visok.
Ova je izložba rezultat dvogodišnjeg stručnog rada antropologa i povjesničara, a na temelju 27.019 CT snimaka mumificiranog tijela Franje Trenka izrađeno je 157 digitalnih modela, te je na sedam uzoraka mekog tkiva provedena je genetska analiza što je doprinijelo izradi virtualne rekonstrukcije njegovog izgleda u vrijeme kada je bio zatvorenik u zatvoru Spielberg.

Na otvorenju izložbe, posjetitelje je pozdravila dr.sc. Marija Mihaljević koja je predstavila uvažene goste te im zahvalila na prekrasnoj izložbi i gostovanju u Gradskom muzeju.

Vladimir Potnar, predsjednik povijesne postrojbe Trenkovih pandura, pojasnio je kako je ova izložba uopće došla u Hrvatsku; kazao je kako su 2018. godine prilikom boravka u Brnu dogovorili sudjelovanje postrojbe Trenkovih pandura prilikom otvorenja tamošnje izložbe, nakon čega su predložili da izložba dođe u Požegu, ne očekujući da će se ona u konačnici prikazivati i dalje. Nakon Požege i Slavonskog Broda te još nekoliko gradova, sada je predstavljena i novogradiškoj publici. Pojasnio je i anegdotu vezanu uz početak istraživanja. Naime, tijelo baruna Trenka čuvano je u Kapucinskom samostanu u Brnu, a nepoznati je počinitelj od mumificiranog tijela otuđio palac baruna Trenka. No,  2016. godine nepoznata je osoba u gradski muzej Brno donijela natrag palac nakon čega se počela razvijati suradnja Muzeja u Brnu i Kapucina, a nakon toga polako razvijati i izložba.

Izložbu je otvorio dr.sc. Alexander Buczynski, s Hrvatskog instituta za povijest koji se zahvalio na prilici da izložba gostuje i u Novoj Gradiški: „Hvala svima koji su omogućili nastanak ove izložbe. Ovo je jedan nevjerojatan projekt i veliko mi je zadovoljstvo ovu izložbu otvoriti u Novoj Gradiški .“

Nakon otvorenja, dr.sc. Buczynski održao je i kratko predavanje i životu baruna Trenka u kojemu je otkrio mnoge zanimljivosti i manje poznate detalje o njegovu životu koji su rezultat opširnih istraživanja: „Barun Franjo Trenk je nesumnjivo jedna od najpoznatijih osoba hrvatske povijesti, a njegov buran život nije ostavio tragove samo u radovima povjesničara već i u djelima romanopisaca, pjesnika i libretista. Trenk je toliko legendaran da o njemu kolaju brojne priče koje većinom nisu provjerene, ali koje usprkos tome uporno vode svoj život. Gotovo bi se moglo reći kako se ne vidi čovjeka od priče, jer u historiografiji hrvatskoj i svjetskoj još uvijek ne postoji jasna slika kakav je bio Franjo Trenk. No što god u konačnici zaključili o njemu, zapravo je samo jedna stvar sigurna, Trenk nikoga neće ostaviti ravnodušnim.” - rekao je dr.sc. Buczynski.

Slične vijesti

Najnovije