Zanimljiva povijest školstva: U Gradskom muzeju otvorene gostujuće izložbe Hrvatskog školskog muzeja

Radio Prkos 08.04.2022 KULTURA
img

Jučer su u Gradskom muzeju u Novoj Gradiški otvorene dvije gostujuće izložbe. Riječ je o izložbama Hrvatskog školskog muzeja naziva Učiteljice i učitelji u Hrvatskoj 1849.-2009. te Školski dokumenti Arhivske zbirke Hrvatskog školskog muzeja.

Autorice izložbe o učiteljima su djelatnice Hrvatskog školskog muzeja, Štefka Batinić i Sonja Gaćina Škalamera, dok je Sonja Gaćina Škalamera autorica izložbe o školskim dokumentima. Autori postava su djelatnici Gradskog muzeja Nova Gradiška.

Dodatna zanimljivost je i da su izložbe oplemenjene građom Gradskog muzeja Nova Gradiška te građom koju su muzeju na posudbu ustupile sve novogradiške osnovne i srednje škole.

U uvodnoj riječi, ravnatelj Gradskog muzeja Nova Gradiška Miroslav Pišonić zahvalio je autoricama izložbe i Hrvatskom školskom muzeju na gostovanju u Novoj Gradiški te školama u Novoj Gradiški koje su upotpunile ovu izložbu ustupljenom građom.

Kroz izložbu Arhivske zbirke Hrvatskog školskog muzeja posjetitelje je provela Sonja Gaćina Škalamera koja je istaknula i kako je Hrvatski školski muzej jedini specijalizirani muzej za povijest školstva, a prošle je godine obilježio 120 godinu postojanja.
„Sustavno se prikupljala građa o povijesti školstva i pedagogije u Hrvatskoj. Ova izložba iz arhivske zbirke je izvedenica iz velike izložbe koju smo priredili u našem muzeju, a kako bismo obišli druge ustanove diljem Hrvatske. Gostovali smo u školama, knjižnicama, muzejima, učiteljskim fakultetima i slično. Sada smo i u Novoj Gradiški u koju je izložba stigla iz Muzeja Brodskog-posavlja.” - rekla je Sonja Gaćina Škalamera, voditeljica arhivske zbirke Hrvatskog školskog muzeja.

Kako je pojasnila autorica izložbe, kroz sačuvano arhivsko gradivo, daje se osnovni prikaz dokumenata nastalih tijekom školovanja učenika i učitelja te školske dokumentacije nastale djelovanjem škole kao odgojno-obrazovne ustanove tijekom devetnaestog i dvadesetog stoljeća u Hrvatskoj.

„Tijekom školovanja nastaje niz dokumenata. Jedno su dokumenti koje proizvodi škola kao stvaratelj i drugo dokumenti koje učenici dobivaju nakon završenog određenog stupnja obrazovanja. Na izložbi su prikazani primjerci školskih dokumenata učenika i studenata - svjedodžbi, pohvalnica, učeničkih knjižica, iskaznica, indeksa i diploma iz Arhivske zbirke Hrvatskoga školskog muzeja.” - pojasnila je.

Zanimljivost je i da je izložen najstariji školski dokument iz 1807., svjedodžba koja je izdana studentu prava na Kraljevskoj akademiji u Zagrebu.

Štefka Batinić, predstavila je izložbu Učiteljice i učitelji u Hrvatskoj 1849.-2009. koja govori o ulozi i značaju učiteljica i učitelja pučkih / osnovnih škola kroz protekla dva stoljeća u prosvjetnom i javnom životu Hrvatske.

„Izuzetno nam je drago što gostujemo u Muzeju u Novoj Gradiški i jako su nam važne ovakve suradnje s drugim ustanovama.” - kazala je. „Učitelji su jedna o najvažnijih karika školskoga sustava. Toga su bili svjesni svi oni koji su kreirali i provodili reforme školstva još od 18. stoljeća do danas. 1849. u zagrebu je otvorena prva javna Učiteljska škola i to je početak njihova institucionalnog obrazovanja. I to je bio početak koji je označio početak procesa koji će biti važan za uspostavu modernog školstva i školskog sustava.”

Tijekom stoljeća i pol postojanja, kako je pojasnila jedna od autorica izložbe Štefka Batinić, učiteljske škole su se razvile od srednjih stručnih škola u visokoškolske fakultetske stručne i znanstvene ustanove, što je bio logičan slijed i odraz razvoja pedagoških znanosti, razvoja i osuvremenjavanja ukupnog školskog sustava i unaprjeđivanja općeobrazovnog nivoa stanovništva. Naglasila je kako su učiteljske škole, akademije, fakulteti obrazovali stotine generacija i tisuće učitelja koji su jedan od glavnih gradivnih čimbenika ukupnog školskog sustava osnovnog obrazovanja u Hrvatskoj.

„Upravo na inicijativu samih učitelja 1901. godine u Hrvatskom učiteljskom domu otvoren je Hrvatski školski muzej. Prvi postav realiziran je bogatim i raznovrsnim donacijama učitelja. Definiran je od samog osnutka kao specijalizirani muzej za povijest školstva, i tijekom 109 godina postojanja prikupio je vrijednu muzejsku, arhivsku i knjižničnu građu. Kroz izložbu možete vidjeti sva područja učiteljskog rada i profesije. Zahvaljujemo gradskom muzeju što je izložbu oplemenio lokalnim, izvornim predmetima i to daje puni smisao.” - rekla je Štefka Batinić.

Izložbu je otvorio ravnatelj Gradskog muzeja, Miroslav Pišonić. TC

 

Slične vijesti

Najnovije