Održana 27. sjednica Gradskog vijeća

Radio Prkos 11.03.2021 NOVA GRADIŠKA
img

Danas je u dvorani novogradiškog Doma kulture, uz poštivanje epidemioloških mjera, održana 27. sjednica Gradskog vijeća Grada Nove Gradiške. Sjednici je prethodila svečana dodjela gradskih priznanja zaslužnim pojedincima, udrugama i tvrtkama nakon čega je sjednica započela s redovnim dnevnim redom koji započinje aktualnim satom.

Aktualni sat prilika je vijećnicima da postave pitanja vezana uz funkcioniranje Grada, a ovoga puta nekima je poslužio i kao prilika za reviziju protekle godine i zahvalu na korektnoj suradnji među članovima Vijeća.

Na početku aktualnoga sata Franjo Kikić ispred kluba vijećnika SDP-a predložio je dopunu dnevnog reda točkom 13.; prijedlog rješenja o imenovanju ravnatelja Gradskog muzeja Nova Gradiška i prijedlog rješenja o imenovanju v.d. ravnateljice Gradske knjižnice Nova Gradiška.

Kako je pojasnio tajnik grada Zlatko Zebić ove stavke dodane su naknadno jer je nakon zaključivanja dnevnog reda stigao prijedlog Muzeja da se imenuje za ravnatelja osoba koju je vijeće predložilo, isto kao i da se za v.d. Gradske knjižnice produži s obzirom da će postojeći mandati isteći prije sljedećeg saziva sjednice.

Na aktualnom satu za riječ se javilo nekoliko vijećnika.

Prvi je pitanje postavio vijećnik Zoran Gazibarić vezano uz trenutnu epidemiološku situaciju u Novoj Gradiški i okolici.  

Na ovo pitanje odgovorio je načelnik Stožera Civilne zaštite grada Nove Gradiške Marko Ćosić. Istaknuo je kako su podaci o oboljelima na novogradiškom području alarmantni.

„ Osjetan je porast broja zaraženih na cijelom novogradiškom području. Pojavio se britanski soj što znači i brže širenje koronavirusa. Grad Nova Gradiška od 15. Veljače pa sve do 10. ožujka ima 143 zaražene osobe, a Slavonski Brod svega 54 osobe. Više od Slavonskog Broda ima i općina Rešetari koja ima 65 zraraženih. Bivša općina Nova Gradiška u tom periodu bilježi 363 zaražene osobe; u odnosu na istočni dio županije, oboljelih je u Novoj Gradiški 80 posto.“ – kazao je Ćosić.

Dodao je i kako zabrinjava činjenica da je u Novoj Gradiški zabilježen porast pozitivnih osoba na koronavirus rođenih između 2002. i 2015. godine. Na razini Brodsko posavske županije gotovo 53 učenika i učitelja su u izolaciji, a od toga broja 80 posto na novogradiškom području. Gotovo 14 razreda je u izolaciji, među njima i određeni broj oboljelih učitelja i učenika.

Cijepljeno je na razini Brodsko posavske županije svega 5 posto stanovništva, oko 6 tisuća građana: „Građani se ne prijavljuju na cijepljenje, možda zbog straha ili neznanja, ali  apeliram na građane da se prijave za cijepljenje kod svojih liječnika ili putem stranice cijepise.zdravlje.hr.“ – kazao je Ćosić.

Naglasio je i kako su doneseni zaključci s ciljem smanjenja broja novozaraženih. Prije svega, smanjenje broja osoba na javnim i privatnim okupljanjem, povećanje nadzora nad radom ugostiteljskih objekata. Također, budući se smatra da su škole također izvor žarišta, od ponedjeljka, 15. ožujka sve osnovne i srednje škole s područja zapadnog dijela Brodsko posavske županije prijeći će na C model nastave, odnosno online nastavu. Regulirat će se i rad tijela i ustanova gradske i županijske, državne uprave i samouprave.

Sljedeći se za riječ javio vijećnik Željko Bešlić koji je pozvao građane na pridržavanje epidemioloških mjera te čestitao dobitnicima priznanja Grada Nova Gradiška.
Također je govorio o projektima koji, kako kaže, bili planirani, dijelom plaćeni, ali nisu realizirani. Među tim projektima su, kako navodi Bešlić, Ulica svetog Vida za koju je ishođena građevinska dozvola još 2017. godine koja je plaćena 47 i pol tisuća kuna, ali projekt nije realiziran: „Tu su također i staza u Kovačevcu sa sjeverne strane sa dva mosta 57 tisuća kuna, Ulica slavonskih graničara 194 tisuće kuna, kružni tok kod HEP-a - projekt plaćen 71 tisuću kuna, geodetski projekt Ulice Zrinskih 12 i pol tisuća kuna, geodetski projekt Purgarićeve ulice 15 tisuća kuna, projektna dokumentacija za Željezničku ulicu do Segeda plaćeno 105 tisuća kuna.“ – istaknuo je te dodao: „Ulice bana Josipa Jelačića i Grgura Ninskog, Kožarska ulica 70 tisuća kuna, pristupna cesta na Zagrebačku ulicu 130 m 65 tisuća kuna, šetnica uz Šumetlicu 80 tisuća kuna, Mažuranićeva ulica 117 tisuća kuna, staza u Ljupini 46 i pol tisuća kuna….Sve skupa za dokumentaciju je izdvojeno oko milijun kuna. Tu je i projekt studentskog kampusa 750 tisuća kuna. Gradska vijećnica, dižemo kredit od 15 milijuna kuna za koji nas uvjeravaju da nećemo otplaćivati, a mi ćemo ga definitivno otplaćivati.“ – zaključio je.

Naveo je i sve ono što je obećano, a ostalo je neizvršeno: „Gradsko groblje, Mažuranićeva ulica, Prvča, energetska obnova zgrade MUP-a, pješačka staza u Prvči, potovoto ulice Mala i Trenkova koje nisu do kraja završene i rekonstruirane.“– navodi Bešlić.

Vijećnik Antun Škvorčević čestitao je dobitnicima priznanja te postavio pitanje vezano uz projekt CEKOM-a: „ Na prošloj sjednici dogradonačelnik je obećao da će se do kraja 2020. godine pitanje CEKOM-a definitivno riješiti. Što je s tim projektom? Ide li se dalje ili ne? Čini se da je taj projekt upitan.“ Također je postavio pitanje vezano uz direktora Industrijskog parka naglasivši kako se u nekoliko godina izmijenilo nekoliko direktora Industrijskog parka te je upitao koliko je novih radnih mjesta otvoreno u protekle četiri godine.

Na pitanje je odgovorio zamjenik gradonačelnika Borislav Vidošić: „Što se tiče CEKOM-a nije da se nije radilo ništa. Imali smo određene sastanke s partnerima, poništena je javna nabava i zbog toga se odugovlači.  Donesena je zajednička odluka da se projekt prolongira do šestog mjeseca zbog pandemije.“ – kazao je Vidošić.

„Što se tiče Industrijskog parka, v. d. direktora Industrijskog parka je Marko Ivković, koji je djelatnik parka. U Industrijskom parku nije došlo do novih zapošljavanja, već je njihov broj smanjen.“ – odgovorio je zamjenik gradonačelnika Borislav Vidošić.

Vijećnica HDZ-a Ljiljana Ptačnik, prof. čestitala je nagrađenima na javnim priznanjima te  predsjednici Gradskog vijeća dr. Ljepši Rakas Vujčić na više nego korektnom vođenju sjednica Gradskog vijeća i njezinoj hrabrosti kada se nije libila izreći drugačije mišljenje i nije se libila iskazati svoj stav.

Vijećnica Ljiljana Ptačnik navodi kako je Nova Gradiška u protekle četiri godine bila „grad slučaj”: „Svjedočili smo u protekle četiri godine pričama o parku za velike i male, Centru vrata Slavonije, govorili smo o željezničkom nadvožnjaku, svjedočili smo povećanoj komunaloj naknadi i vojarni koja je vrijedna 12 milijuna kuna i koja je bila donacija Vlade RH Novoj Gradiški s kojom je planirano svašta, a nije napravljeno ništa.“ – kazala je. Istaknula je također i da je stanje Gradskog groblja i dalje je nepromijenjeno te se sahrane ne mogu održavati na primjeren i dostojanstven način. „Ta investicija ne bi trebala biti velika. Obična nadstrešnica poput one u Cerniku i primjerena regulacija prometa kako bi se sahrane odvijale na dostojanstven način, primjeren jednoj urbanoj sredini.„– kazala je Ptačnik.

Za riječ se javio i HDZ-ov vijećnik Tomislav Bećirević koji je kazao kako mu je žao što je stanje u Novoj Gradiški takvo kakvo jest te da su gradovi slični Novoj Gradiški poput Pleternice, Kutine i Novske daleko napredniji i aktivniji u realizaciji projekata. Naveo je sve projekte koji nisu realizirani u proteklom razdoblju. „ Čuli smo razna obećanja prošlih godina. Među ostalima; projekt širokopojasnog interneta, projekt Tehnološkog inkubatora, zgrada koja je nedovršena i dovela nas u minuse. Također projekt CEKOM-a od kojeg će se vjerojatno i odustati.  – kazao je. „Projekti su koje ste obećavali, a niste realizirali. Žao mi je što smo građanima cijenu vode povećali za 50 posto, podigli cijenu naknade za groblja, naknade za odvoz smeća, a nismo im omogućili adekvatnu naknadu povećanja kvalitete života u našem gradu.“ – istaknuo je. „Nismo gledali kako pomoći građanima i poduzetnicima nego smo gledali sebe. Mi nismo protiv gradnje bazena. Dapače, smatramo da ga je trebalo praviti odmah, ali umjesto građevina koje se grade poput nove gradske vijećnice i slično. Bazen se mogao s tim novcem praviti.“ – kazao je. Postavio je i pitanje prodaje zemljišta u Prvči, te upitao što je s obećanim adrenalinskim parkom u Prvči i popravljanjem dječjeg igrališta koje u trenutnom stanju nije adekvatno za djecu.

Zamjenik gradonačelnika Borislav Vidošić konstatirao je kako su pitanja vijećnika Bećirevića na razini vrtićkog djeteta poručivši kako su izbori za dva mjeseca, pa će ljudi odlučiti je li trenutna vlast dobro radila ili ne: „Neki projekti, zaista, nisu realizirani, ali moramo konstatirati da se ipak nešto radilo u ovom gradu Novoj Gradiški. Osjetile su se određene promjene. Što se tiče Prvče ne znam što bih vam odgovorio. – odgovorio je.

Vijećnik Bećirević  kazao je kako je žalosno i uvredljivo njegova pitanja i zapažanja proglasiti vrtićkim pitanjima. „ Vi ste sve to obećali. Trošili ste gradski novac, a moja pitanja zašto taj novac nije utrošen….Vi ih proglašavate pitanjima vrtićkog djeteta.“

Gradski vijećnik Vlatko Greiner zahvalio se predsjednici Gradskog vijeća na uspješnom vođenju Gradskog vijeća protekle četiri godine: „ Nije bilo lako, bilo je i burno, ali vi ste kao žena ovo stoički odradili. Hvala i svim gradskim vijećnicima. Ovo je politička arena, naravno da se borimo i zastupamo svoje stavove, nekad  bude i teških riječi, no želim vam ovim putem poželjeti svako dobro i puno zdravlja. – rekao je Greiner.

Pitanje je u ime sugrađanke Margarete Ljubičić postavila i predsjednica Gradskog vijeća Ljepša Rakas Vujčić koja živi u ulici na čijoj tabli stoji naziv ulica Dragutina Freudenreicha. Međutim, na dokumentima stoji naziv ulice Josip Freudenreicha. Zamolba je sugrađanke da Grad donese odluku da je to ipak ulica Josipa Freudenreicha, a ne Dragutina. Naime, Josip je  rođen u Novoj Gradiški i bio je istaknuti glazbeni pedagog, glumac i dramaturg, a Dragutin je bio njegov sin koji nikada nije živio u Novoj Gradiški.

Kako je kazao pročelnik Goran Tomljanović, dva su moguća rješenja ove situacije; ostaviti mogućnost da ostane ta ulica, a druga je opcija na tragu toga da se donese nova odluka Gradskog vijeća gdje će se preimenovati ta ulica u Ulicu Josipa Freudenreicha koji je i živio u Novoj Gradiški. – odgovorio je pročelnik Goran Tomljanović.

Na kraju aktualnog sata nazočnim gradskim vijećnicima obratila se i predsjednica Gradskog vijeća Grada Nova Gradiška dr. Ljepša Rakas Vujčić. Naglasila je kako joj je bila izuzetna čast biti na čelu najvišeg predstavničkog tijela građana Grada Nove Gradiške: „Rad nije bio ni jednostavan ni lagan, ali ako mislite za dobrobit svog grada i svojih građana onda ništa nije teško. Želim se zahvaliti izvršnoj vlasti, bivšem gradonačelniku, zamjenicima gradonačelnika na suradnji koja nije uvijek bila idealna, ali javno kažem da su svaki moj prijedlog i kritika bili dobronamjerni. Zahvaljujem se mojim kolegicama i kolegama iz oporbe što su nekad imali snage podržati moja mišljenja, bez obzira što smo bili iz različite političke opcije. Zahvaljujem se kolegicama i kolegama iz našeg kluba vijećnika i evo, odlučili smo ovu sjednicu privesti kraju zajedno, iako već „ptice na grani” u ovom gradu znaju da mi više nismo zajedno. Ali….Život ide dalje. Svim vijećnicama i vijećnicima, djelatnicima gradske uprave i službi želim sve najbolje. Svima koji će se kandidirati želim da im se ostvare sve njihove želje, a naši građani su ti koji će odlučiti tko će ih zastupati u sljedeće četiri godine. Što se tiče mene osobno, mogu reći da ja sigurno ostajem vaša sugrađanka i vaša liječnica. – kazala je predsjednica Gradskog vijeća Ljepša Rakas Vujčić.

Slične vijesti

Najnovije