Obilježena godišnjica smrti prvog hrvatskog predsjednika dr. Franje Tuđmana

Radio Prkos 10.12.2020 NOVA GRADIŠKA
img

Dr. Franjo Tuđman, utemeljitelj moderne hrvatske države i HDZ-a umro je prije dvadeset i jednu godinu,10. prosinca 1999. godine.

Godišnjicu njegove smrti danas su polaganjem vijenaca obilježili članovi Udruge roditelja poginulih branitelja Domovinskog rata Grada Nova Gradiška.

O Franji Tuđmanu govorio nam je povjesničar i predsjednik Udruge roditelja poginulih branitelja Domovinskog rata Grada Nova Gradiška branitelja prof. Ante Vukšić.

Franjo Tuđman rođen je 1922. godine u Velikom Trgovišću. Bio je aktivni sudionik antifašističkog pokreta, a zbog stajališta o hrvatskom nacionalnom pitanju u SFRJ-u bio je osuđivan i zatvaran.

Krajem svibnja 1990. godine i službeno je došao na čelo hrvatske države kada je na prvoj sjednici višestranačkog Sabora izabran za predsjednika Predsjedništva. Predsjednikom Republike postao je 26. lipnja iste godine. Nakon prvih višestranačkih izbora dr. Franjo Tuđman ubrzano je radio na organizaciji države i njezinu međunarodnom priznanju.

Pod njegovim je vodstvom Hrvatska postala neovisna država, oduprla se agresiji JNA, oslobodila okupirana područja i ostvarila suverenitet na cijelom teritoriju.

Građani su povjerenje Tuđmanu iskazali na prvim neposrednim predsjedničkim izborima 1992. godine, a zatim i na predsjedničkim izborima 1995. godine. Drugi predsjednički mandat nije završio zbog smrti. Ipak, zauvijek će ostati upamćen kao državnik koji je najzaslužniji za hrvatsku neovisnost i slobodu.

Već '60-ih godina počeo je njegov sukob s jugoslavenskim komunističkim vlastima zbog stavova o nekim povijesnim pitanjima. Politički progon Franje Tuđmana kulminirao je kada je izbačen iz Komunističke partije krajem '60-ih, a potom i maknut sa Sveučilišta te smijenjen s mjesta direktora Instituta i prisilno umirovljen.

Međutim, nastavio je sa svojim znanstvenim djelovanjem, a nakon sloma Hrvatskog proljeća uhićen je u siječnju 1972. godine i osuđen na dvije godine strogog zatvora i dvogodišnju zabranu javnog nastupanja. Ta mu je kazna smanjena na devet mjeseci nakon intervencije najvećega hrvatskoga književnika i pisca, velikana pisane riječi, Miroslava Krleže.

No, Tuđman je opet uhićen 1981. godine, nakon što je u intervjuima za neke europske televizije kritizirao komunizam. Tada je na tri godine zatvora osuđen zbog ''neprijateljske promidžbe'', a potom poslan u zatvor u Lepoglavu, odakle je nakon godinu dana privremeno pušten kući zbog lošeg zdravstvenog stanja.

Kada mu je tek 1987. godine vraćena putovnica, Tuđman je počeo obilaziti i posjećivati hrvatske iseljenike u Americi, Kanadi, Njemačkoj i Austriji te zatim okupljati političke istomišljenike.

I onda je 17. lipnja 1989. godine održana osnivačka skupština Hrvatske demokratske zajednice u Društvu hrvatskih književnika u središtu Zagreba. Postao je predsjednik stranke i na njezinom je čelu ostao do kraja života.

Nakon prvih demokratskih izbora 1990. godine dr. Franjo Tuđman je izabran za prvoga hrvatskoga predsjednika.

Teško je nabrojati sve što je učinio u svojoj političkoj i osobnoj karijeri, ali svakako, njegov predsjednički dio obilježen je ratom u Hrvatskoj, tijekom kojega je Tuđman kao vrhovni zapovjednik oružanih snaga predvodio najvažnije vojne operacije oslobađanja Hrvatske. 

Preminuo je 10. prosinca 1999. godine u Zagrebu.

Na posljednjem počivalištu dr. Franje Tuđmana na zagrebačkom groblju Mirogoj stoje riječi: „Uvijek i sve za Hrvatsku, a našu jedinu i vječnu Hrvatsku ni za što!“ ZPP

Slične vijesti

Najnovije