Održana 23. sjednica Gradskog vijeća

Radio Prkos 01.09.2020 NOVA GRADIŠKA
img

Danas je održana 23. po redu sjednica Gradskoga vijeća Grada Nova Gradiška, ovoga puta u skladu s epidemiološkim mjerama. Vijećnici su tako poštivali distancu i nosili maske uz obvezno mjerenje temperature i dezinfekciju ruku pri ulasku u vijećnicu.

Prije početka 1. točke dnevnog reda, odnosno Aktualnog sata, Franjo Kikić iz Kluba vijećnika SDP-a predložio je dopunu dnevnoga reda sa dvije nove točke: Prijedlog odluke o davanju Reciklažnog dvorišta na upravljanje tvrtki Odlagalište te prijedlog odluke o koeficijentima za obračun plaća službenika gradske uprave.

Vijećnica Kluba HDZ-a Ljiljana Lukačević iznijela primjedbe vijećnika Kluba HDZ-a koji se nisu složili s dodavanjem novih točaka na dnevni red primarno zbog toga što su materijale dobili netom prije sjednice. Također su iskazali nezadovoljstvo činjenicom da na dnevnom redu nema izvješća o polugodišnjem izvršenju proračuna i rebalansu proračuna.

Pročelnik Goran Tomljanović pojasnio je da polugodišnje izvješće nije bilo moguće izvršiti zbog primarno tehničkih problema, a dnevni red sa novim točkama je usvojen većinom glasova.

Predsjednica Gradskog vijeća,Ljepša Rakas Vujčić, podsjetila je vijećnike na pitanje s prošle sjednice na kojoj je vijećnik Bešlić postavio pitanje u svezi Dinga i potraživanja te predložila da na to pitanje ovoga puta odgovori novi direktor Industrijskog parka– Pitanje u svezi Dinga i potraživanja, kako nije bio zadovoljan odgovorom, predloženo je da novi direktor Industrijskog parka -Ivan Galić -  da odgovor u svezi toga.

Pojašnjeno je kako je tvrtka Industrijski park s tvrtkom Drvna industrija Nova Gradiška, NG Drvo, tvrtkom Fima i Gradom Nova Gradiška 2018. godine potpisala sporazum kojim se određuje da je DING doo od Industrijskog parka uzeo zajam od 2.5 milijuna kuna. Tim se sporazumom tvrtka Fima obvezala vratiti u cijelosti zajam u iznosu od 2.5 milijuna kuna s počekom od godinu dana u ratama od 250 tisuća kuna godišnje. Tvrtka Industrijski park kao zajmodavac, do sada je poslala 6. zahtjeva za povratom, trenutno stanje duga je 375 tisuća kuna.

Nakon ovih uvodnih pitanja i nedoumica, sjednica je započela sa prvom točkom dnevnog reda – Aktualnim satom.

Prvo pitanje postavio je Željko Bešlić iz Kluba HDZ-a koji je kazao kako se nije znalo za dug od 2.5 milijuna kuna tvrtke Ding te istaknuo da bi trebalo pomoći gospodarstvenicima i ljudima osigurati egzistenciju: „Predlažem da ljudima pomognemo da ostanu. Ne vrijedi nam graditi kockice na ulazu u grad, ako nemamo ljudi, jer ti će ljudi otići van.“ – zaključio je vijećnik Bešlić.

Gradonačelnik Vinko Grgić odgovorio je na njegove nedoumice te istaknuo da dug od 2,5 milijuna kuna zadire u davnu prošlost grada, još u vrijeme prethodnih gradonačelnika naglasivši da je sve što je rađeno, učinjeno transparentno. Podsjetio je i na odluku s prethodne sjednice na kojoj je donesen niz odluka za pomoć novogradiškim gospodarstvenicima i poduzetnicima koje bi im trebale olakšati kritično razdoblje tijekom epidemije.

Sljedeće pitanje postavio je vijećnik SDP-a Franjo Kikić, a bilo je vezano uz gradnju fotonaponske elektarne BIOSOL, odnoso u kojoj fazi je taj projekt.

Gradonačelnik Vinko Grgić kazao je kako je protekli tjedan zaključena javna nabava, otvorene su ponude i čeka se da prođu žalbeni i drugi rokovi te se u narednom periodu očekuju daljnji radovi.

Ivan Adžić (SDP) upitao je gradonačelnika Grgića na koji način je Grad nastojao nadopuniti aktivnosti u Novoj Gradiški s obzirom da se ove godine manifestacija NG Ljeto nije održavala. Zanimali su ga i radovi koji su u tijeku u Zvonimirovoj ulici.

Gradonačelnik Grgić kazao je kako se u Zvonimirovoj ulici realiziraju radovi HEP-a; odnosno povezuje se trafostanicu Kaufland s industrijskom zonom.

Kazao je i kako je NG Ljeto ove godine dobilo je Naziv NG ljeto u Gradskom parku, a organizacija svega bila je izvrsna uz bogatu ponudu koncerata, kazališni predstava za djecu, izložbi i slično uz suradnju s gradskim institucijama, Turističkom zajednicom i sl.

Vijećnik Marijan Radić (SDP) uputio je gradonačelniku pitanje o investiciji započetoj 2010. godine Aglomeraciji  Nova Gradiška u sklopu čega je trebao ove godine biti završen pročistač. Ovoga trenutka radovi se ne izvode, stoga je vijećnika Radića zanimalo kada će početi radovi na izgradnji pročistača otpadnih voda u Prvči.

Gradonačelnik Grgić pojasnio je kako su izvođači su završili glavni projekt, a sada je u tijeku recenzija radova nakon čega će ishoditi građevinsku dozvolu te tada nastaviti s radovima.

Vijećnik kluba HDZ-a Antun Škvorčević nadovezao se na pitanje pomoći novogradiškim obrtnicima i poduzetnicima, a zanimalo ga je i po kojem se modelu daju na korištenje gradska vozila te vodi li se evidencija o potrošnji goriva, korištenju vozila i slično.

Na ovo pitanje odgovorio je zamjenik gradonačelnika Boris Vidošić koji je pretpostavio da se radi o kombi vozilima čiji su vlasnici Grad Nova Gradiška, Turistička zajednica i trećeg Savez sportova. Vozila mogu koristiti razne udruge i grupe građana. O gradskom kombiju brigu vodi vozač Dalibor Vuković, o vozilu Turističke zajednice Dinka Matijević, o vozilu Saveza sportova članovi Saveza. Vozila su kupljena kao pomoć građanima i udrugama stoga se ne koriste u svrhu zarade.

Vijećnica Kluba HDZ-a Ljiljana Ptačnik, prof., podsjetila je na pitanje koje je već ranije postavljala, a to je pitanje komunalnih djelatnosti, odnosno tvrtki koje tu djelatnost obavljaju. Kazala je kako smatra da se takve tvrtke trebaju svojim radom prilagoditi građanima, naročito se osvrnuvši na radno vrijeme tvrtke EKO KONG, a posebno vrijeme u koje se obavljaju sahrane. Ukazala je i na loše stanje u kojem je mrtvačnica te da bi se trebalo učini nešto kako bi taj prostor bio humaniji i adekvatniji.

Gradonačelnik Vinko Grgić zamolio je tvrtku Eko Kong da se ovaj prijedlog razmotri i pokuša naći kompromis što se tiče vremena održavanja sahrana. Istaknuo je i da postoji idejno rješenje za koje bi trebalo osigurati sredstva u sljedećem gradskom proračunu.

Vijećnik SDP-a Igor Babić osvrnuo se na prijedlog postavljanja kamere za nadzor brzine u Ulici kralja Zvonimira što bi povećalo sigurnost u prometu, naročito sigurnost djece.

Pročelnik Goran Tomljanović pojasnio je kako je nakon zadnje sjednice ostvaren kontakt sa MUP-om nakon čega su dobili odgovor da postoji interes za postavljanje kamere na tom mjestu, a namjera je da se kamera postavi i kod Plodina, u Mažuranićevoj ulici no još se čeka službeni dogovor.

Vijećnica HDZ-a Ljiljana Lukačević imala je dva pitanja koja je uputila gradonačelniku. Prvo je pitanje bilo vezano za prodaju imovine u vlasništvu grada napomenuvši da je vidljivo kako  je vidljivo u izvješćima da je do sada prodano imovine u vlasništvu grada u iznosu od 9 milijuna kuna, a ove godine planirana je prodaja imovine u iznosu od 16 milijuna kuna. Četvrtina toga novca namijenjena je realizaciji staklene gradske vijećnice i 5. kata gradske uprave. „ Sedam milijuna kuna se ulaže u izgradnju vijećnice i 5. kata gradske uprave. Naravno da je diskutabilno treba li nam ove godine gradska vijećnica, koja ne znam ni zašto se zove gradska vijećnica jer tu bi prema najavama, trebala biti gradska kavana, prostor za Savjet mladih koji niti ne funkcionira i konferencijske dvorane koje već imamo u Industrijskom parku, Turističkoj zajednici i td.“ – napomenula je Ljiljana Lukačević te konkretno upitala što je do sada od imovine u vlasništvu grada prodano i po kojoj cijeni.

Također je postavila pitanje vezano uz zapošljavanje u gradskim ustanovama jer je primjetan znakovit porast rashoda za zaposlene u ustanovama i upravi.

Gradonačelnik Grgić napomenuo je da se o pitanju imovine već raspravljalo te da se radi o 5 milijuna kuna prodanih gradskih nekretnina – poslovnih prostora, zemljišta i slično. Grad je stekao u svoje vlasništvo nekretnina u vrijednosti 23 milijuna kuna tijekom njegova mandata.

Svoje pitanje uputio je i vijećnik Kluba HDZ-a Željko Bigović istaknuvši kako se i dalje manipulira podacima vezanima uz ranije spomenutu tvrtku DING, ali i mnoge druge danas spomenute teme te da se iznose mnoge neistine. Istaknuo je i kako je rekonstruiran centar grada na što je utrošeno više milijuna kuna dok su brojne ceste još uvijek oštećene ili neizgrađene posebno se osvrnuvši na činjenicu da centar grada i dalje nema uporabnu dozvolu zbog nepotpune dokumentacije i niza primjedbi projektnog nadzora.

HDZ-ov vijećnik Tomislav Bećirević upitao je kojim će se mjerama pomoći obrtnicima iz Nove Gradiške, i kako se to može učiniti konkretnije i efikasnije. Također je upozorio da je ove godine u Dječji vrtić ostalo neupisano 70-ero djece.

Gradonačelnik je istaknuo kako će problem upisa u vrtić pokušati što prije riješiti te napoemnuo da su cijene vrtića snižene sa 600 na 500 kuna od čega grad sufinancira 100 kn. Gradonačelnik je kazao kako je aktualna vlast poduzela brojne mjere kako bi pomogla poduzetnicima i građanima, a nastojat će učiniti i više.

Gradsku vijećnicu Vesnu Đapić zanimlo je dokle se stiglo s projektom CEKOM i Tehnološkim inkubatorom.

„Tehnološki inkubator je otvoren prije dva tjedna. Sljedeći tjedan očekuje asfaltiranje kilometra ceste u Industrijskom parku, očekuje se zaključenje ugovora za fotonaponsku elektranu. Raspisan je natječaj za javnu nabavu za projekt CEKOM. „ – odgovorio je gradonačelnik Grgić.

Predsjednica gradskog vijeća Ljepša Rakas Vujčić osvrnula se na otvorenje Tehnološkog inkubatora napomenuvši kako je taj projekt važan za Novu Gradišku, ali isto tako je važno kod ovakvih projekata poštivati protokol i pozvati gradske vijećnike jer upravo su oni ti koji odlučuju o ovakvim značajnim projektima stoga je međusobno poštivanje i uvažavanje od velike važnosti.

Vijećnica SDP-a Marijana Škara Ivković postavila je pitanje realizacije projekta reciklažnog dvorišta Šagulje Ivik koje smatra važnim projektom za Grad i građane. Također je upitala je li se Grad javio na projekt mehanizma za oporavak gospodarstva pogođenih koronakrizom.

Gradonačelnik Grgić kazao je kako je reciklažno dvorište u funkcij, a uskoro će ići i projekt sortirnice. Grad je kandidirao deset projekata na natječaj Ministarstva gospodarstva vrijednih 221 milijun kuna. To uključuje i projekt izgradnje gradskih bazena, uređenja Ulice slavonskih graničara, Trenkove, Male, rekonstrukcija okruga Gradske bolnice, rekonstrukcije nadvožnjaka i td, a tijekom listopada će se znati status tih natječaja. TC

 

Slične vijesti

Najnovije